

Jonas gav Kronprinsen kamp til stregen til Royal Run
En stor gruppe elever var med i det officielle program, da Kronprins Christian kom til Viborg for at løbe Royal Run.
Foto: Royal Run

I frontgruppen med Kronprinsen
Tre af vores elever på Viborg IH var i den lille eksklusive klub, der i går fik lov at løbe i frontgruppen med Kronprins Christian på 5 kilometeren til Royal Run. Sofie Schrøder Press, Thomas Montoya og Jonas Uth fulgtes ad med Kronprinsen rundt i Viborgs bymidte, og da de nærmede sig mål, satte Jonas spurten ind og susede forbi Kronprinsen. Stærkt gået!
Alle elever var med i festlighederne i forbindelse med, at 17.500 løbere var i Viborg for at deltage i det royale løbeevent. En større gruppe var med i modtagelsen af Kronprinsen, hvor de både lavede en kajakformation som en krone på søen, gav high fives og viste en danseopvisning for ham, inden han gik mod startområdet.
Senere på dagen samledes alle eleverne og lærere på højskolens store plæne, hvor 10 kilometer-ruten gik forbi. 4500 løbere fik klap og opmuntrende hujen med på vejen, inden dagen sluttede af med stort gardenparty med bbq for alle elever i den dejlige sommeraften.

